Mielőtt papírt, tollat vagy klaviatúrát ragadnál, alaposan végig kell gondolnod, hogy milyen általános követelményei vannak egy szemináriumi beadandónak vagy egy szakdolgozatnak!
- Határidő
Részleteket is le kell adnod, vagy csak az egészet? Mikorra kell beadni? Mi történik, ha csúszol a határidőt illetően? Vagy ami senkinél nem cél, de mégis előfordulhat: mi a következménye, ha egyáltalán nem adod le? - Formátum
Nyomtatva kell beadni, e-mailben elküldeni, vagy valahová fel is kell tölteni?
Jó, ha tudod, hogy a Könyvtár számítógépein is megszerkesztheted a dolgozatot, majd kinyomtathatod, sőt innen fel is töltheted a megfelelő felületre. - „Műfaj”
Érvelést várnak, önálló kutatást, irodalmi áttekintést, beszámolót, összefoglalást, esetleg bibliográfiát? - Terjedelem
Pontosan mennyit kell írnod? Oldalszámot adtak meg vagy szószámot? Van-e a terjedelmet illető elvárásoknak minimuma és/vagy maximuma? - Cél
- szemináriumi dolgozat: Ha a kurzus egészét nézed, hogyan viszonyul a feladat a kurzus anyagához? Mit tudsz felhasználni a kurzus anyagából?
- szakdolgozat: Hogyan viszonyul(jon) a dolgozat az eddigi tanulmányaidhoz?
- Értékelés
Milyen értékelést fogsz kapni a dolgozatra? Jegyet, pontot, százalékot? Milyen szempontok lesznek dominánsak az értékelésnél? Értékelik-e a forrásaid minőségét és mennyiségét? Elvárásként szerepel-e a témakör irodalmának ismerete és megértése? Értékelik-e a saját önálló gondolatok kibontakoztatását? Az egyéni véleményezés és a források közötti összefüggések feltérképezését?
Ezeket átgondolva kell a hangsúlyokat a preferáltabb területekre helyezni, és ennek mentén célszerű kialakítani a dolgozat egyéni, általad megszabott stílusát.
Honnan kapsz választ?
- szemináriumi dolgozat
Ha kaptál kurzusleírást (nyomtatva v. Coospace-re föltöltve pl.), abban érdemes alaposan szétnézni.
Ha nincs is emléked, biztosan említett részleteket az oktató is a kurzus elején – érdemes megnézni a jegyzeteid, hátha felírtál valamit.
Ha kifogytál a lehetőségekből, érdemes az oktatót megkérdezni (személyesen fogadóórán v. e-mailben). Inkább előre kérdezz, mint utólag kapj rossz jegyet. - szakdolgozat
Kutasd fel a szakodhoz ajánlott szakdolgozati szabályzatot, sorvezetőt, stylesheet-et, stb. és alaposan olvasd át!
Gyakran hirdetnek meg kötelező vagy választható kutatási módszereket és dolgozatírást segítő kurzusokat a különböző tanszékek. Nézz szét a kurzusok között, és kérdezz a felsőbb évesektől és a tanárodtól!
Alapvetően a konzulensed a fő információforrásod: kérdezz tőle sokat!